Menu
    • Polski kapitalizm

      W piątym numerze Gromad piszemy o tym, co pomija się w opowieści o sukcesie polskiego kapitalizmu – ukrytym rozwarstwieniu społecznym, dyscyplinie w zakładach pracy, eksploatacji środowiska naturalnego. Czytaj dalej…


    • Współczesny ruch robotniczy

      (…) główne warunki, które muszą być spełnione, żeby strajk był legalny, określa ustawa z 1991 roku, która jest w dużej mierze kopią przyjętej jeszcze w latach 80-tych ustawy legalizującej związki i dopuszczającej legalne akcje strajkowe w PRL-u. (…) Tak jak władze późnego PRL-u, władze III RP znały siłę zorganizowanych robotników i dążyły do tego, aby procedura strajkowa była jak najtrudniejsza. Czytaj dalej…


    • Stracone nadzieje Europy

      (…) wszelki sprzeciw wobec hegemonii kapitału w UE uniemożliwia niemoc współczesnego europarlamentu, stanowiącego karykaturę unijnego ciała ustawodawczego z prawdziwego zdarzenia, o które walczyli eurokomuniści. Prawdziwie demokratyczna UE jest niemal tak samo odległa zarówno dziś, jak i 30 lat temu, w chwili śmierci Berlinguera. Czytaj dalej…


    • Klimat i Praca – wspólna sprawa

      Sprawa klimatu wymaga więc mówienia jednocześnie o tym, co musimy poświęcić i o tym, co zyskamy z polityki klimatycznej. Dotychczasowa historia ruchu klimatycznego pokazuje jednak, że sprawa nie jest prosta. Problem podziałów klasowych i żądań socjalno-bytowych wdziera się do niego jak obce ciało, ponieważ wielu aktywistom problemy Żółtych Kamizelek lub pracowników rafinerii wydają się wsteczne. Czytaj dalej…


    • Związki zawodowe wobec neoliberalizmu

      Obecną sytuację podsumowuje w reportażu Zuzanny Jędrzejowskiej działaczka francuskiego CGT: ruch pracowniczy musi wskazać prawdziwych winowajców cięć i wyrzeczeń, gdy prawica wskazuje fałszywych, etnicznych i narodowych wrogów. Czytaj dalej…